Oligarhul Konstantin Malofeev, considerat pe scară largă ca unul dintre principalii finanțatori ai propagandei ruse din Europa, a criticat deschis autoritățile de la Moscova din cauza a ceea ce el numește eșecul noii aplicații de mesagerie „Max”, promovată insistent de Kremlin, relatează Meduza.
Într-un articol publicat pe site-ul televizunii sale Țargrad TV, Malofeev a anunțat că încetează să își mai administreze canalul de pe Max Messenger și a criticat blocarea Telegram, aplicația de mesagerie creată de miliardarul rus ce trăiește în Occident Pavel Durov.
Autoritățile ruse au blocat accesul la majoritatea rețelelor de socializare și aplicațiilor de mesagerie occidentale la scurt timp după declanșarea războiului din Ucraina în februarie 2022. Însă WhatsApp și Telegram au rămas active până la sfârșitul verii anului trecut, când autoritățile ruse au început să restricționeze accesul la acestea.
Blocarea ulterioară a Telegram, în special, a provocat un val de nemulțumiri în Rusia, țară în care aplicația de mesagerie este extrem de populară. Autoritățile ruse au acuzat că aceste aplicații de mesagerie sunt folosite pentru coordonarea unor activități ilegale pe teritoriul Rusiei, inclusiv acte ucrainene de sabotaj. Despre Telegram au afirmat inclusiv că a fost compromisă de serviciile de securitate de la Kiev.







