Diana Morar, propunerea pentru funcția de vicepremier Foto: Inquam Photos/ Octav Ganea

Diana Morar a fost propusă pe un post de premier fără portofoliu în guvernul condus de Adrian Veștea. Ea figura și pe lista cabinetului Tomac, înainte de depunerea mandatului, pentru o poziție de ministru al Muncii.

Premierul desemnat merge la votul din Parlament cu o listă cu doi vicepremieri fără portofoliu: Alina Gorghiu și Diana Morar. Vicepremier va rămâne și Marian Neacșu, dar fața de cabinetul Bolojan el va prelua acum și Ministerul de Interne.

Dacă Gorghiu și Neacșu sunt două nume vechi în politică care au mai deținut funcții guvernamentală, prezența Dianei Morar pe listă este o surpriză.

Avocată de profesie, Diana Morar a fost deputată în legislatura 2020–2024 pe listele PNL. În octombrie 2024, a părăsit partidul şi s-a alăturat formaţiunii Forţa Dreptei, unde a devenit preşedinta organizaţiei judeţene Bistrița-Năsăud.