Viceprim-ministrul (fără portofoliu) Olivia-Diana Morar și ministrul Economiei Marian Aurelian Bârgău, ambii nominalizați în Guvernul Adrian Veștea, au mai multe legături, în perioada recentă, cu actualul președinte Nicușor Dan.
Olivia Diana Morar a făcut parte, anul trecut, din staff-ul de campanie al lui Nicușor Dan înainte de alegerile prezidențiale, iar Bârgău i-a fost consilier la Primăria Generală, fiind numit apoi, fără concurs, șef al unei instituții subordonate, numire care a provocat scandal.
- articolul continuă mai jos -
Mediafax a scris că și în Guvernul Eugen Tomac – o propunere ratată, în final – existau legături între diferiți potențiali miniștri și actualul președinte.
Diana Olivia Morar a fost deputat PNL de Bistrița până în 2024, când s-a alăturat Partidului Forța Dreptei condus de Ludovic Orban. Alături de PMP, această formațiune l-a sprijinit pe Nicușor Dan în tentativa sa de a fi ales președinte în 2025. Ea a făcut parte din staff-ul de campanie al acestuia, pe probleme juridice, postând fotografii și mesaje cu Dan inclusiv din noaptea în care acesta a câștigat alegerile: ”Iubesc România asa cum va deveni începând de acum! Dumnezeu sa îți călăuzească pașii, Nicușor Dan !🙏”











