PREGOVORI na visokoj razini između Sjedinjenih Američkih Država i Irana, koji se održavaju u Švicarskoj, trebali bi se nastaviti do kraja tjedna unatoč napetom početku. Iranski pregovarači nakratko su napustili sastanak u znak prosvjeda zbog niza prijetnji koje je američki predsjednik Donald Trump objavio na društvenim mrežama, no posredovanjem Katara i Pakistana razgovori su ipak nastavljeni.
Sve se ovo događa nakon što su dvije strane prošli tjedan potpisale memorandum o razumijevanju s ciljem deblokade Hormuškog tjesnaca i pokretanja 60-dnevnih pregovora o iranskom civilnom nuklearnom programu.
Galerija
Napetosti zbog Trumpovih prijetnji
Trump je u nizu objava na društvenim mrežama i u televizijskim intervjuima zaprijetio bombardiranjem Irana, pa čak i otmicom iranskog pregovaračkog tima ako se Hormuški tjesnac ne otvori. U 20-minutnom telefonskom razgovoru za Fox News, govoreći o tjesnacu, poručio je: "Možda ćemo preuzeti tjesnac, ako budemo morali. Ako ne postignu dogovor, naplaćivat ćemo prolaz". Činilo se da je zaprijetio i otmicom iranskih pregovarača, rekavši: "Zatvorite ga i ostat ćete bez države. Nećete se ni vratiti u svoju jebenu zemlju".








