Partidul Național Liberal anunță duminică seara că „a luat act de depunerea în Parlament a Programului de Guvernare și a listei de miniștri propuse de premierul desemnat Adrian Veștea”, dar face o precizare importantă.

„Precizăm în mod clar și fără echivoc faptul că Partidul Național Liberal nu este parte a acestui guvern și nu își asumă responsabilitatea politică pentru programul de guvernare propus. Persoanele care figurează pe lista de miniștri se situează în afara partidului și a deciziilor adoptate de forurile statutare ale PNL. Aceste nominalizări nu au fost discutate, aprobate sau susținute de PNL”, transmite partidul.

Formațiunea politică amintește că poziția PNL a fost reconfirmată de Congresul partidului de duminică și de faptul că Ilie Bolojjan și echipa sa afost ales din nou la șefia PNL cu un vot covârșitor.

„PNL nu susține instalarea unui guvern din care face parte PSD, este susținut de PSD sau care nu beneficiază de o majoritate transparentă și asumată în Parlament”, transmite PNL.

Bolojan are alte două propuneri de guvern și un „pact național” între partide