Donald Trump. FOTO: IMAGO / imago stock and people / Profimedia
Principalul negociator al Teheranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a acuzat Statele Unite de „disperare” și a spus că iranienii nu iau în serios amenințările Washingtonului, după declarația președintelui Donald Trump despre posibilitatea de a „prelua” Strâmtoarea Ormuz în cazul în care părțile nu ajung la un acord, au transmis AFP și CNN.
„Nu se gândesc niciodată că, dacă amenințările lor chiar ar fi funcționat, nu ar fi ajuns la acest nivel de disperare astăzi?”, a scris Ghalibaf, duminică seară, într-o postare pe platforma X.
El susține că armata iraniană este pregătită să răspundă dacă va fi necesar.
„Nu luăm deloc în serios amenințările americanilor”, a adăugat oficialul iranian. „Ar face bine să își măsoare cu grijă cuvintele. Forțele noastre armate sunt gata să le ofere un răspuns într-un mod diferit. Indiferent cât de mult vorbesc, noi suntem cei care acționăm”, a continuat acesta.







