La 18 ani, Emilian Ceban din Transnistria, a refuzat să semneze un contract militar pe 10 ani cu structurile paramilitare de la Tiraspol și le-a spus superiorilor că vrea să plece pe malul drept al Nistrului pentru a-și continua studiile. Două săptămâni mai târziu a fost reținut și condamnat la 12 ani de închisoare pentru „trădarea de patrie”. Cazul dezvăluie un fenomen mai puțin discutat în Republica Moldova și anume îndoctrinarea militară a adolescenților din regiunea transnistreană, explică într-un interviu pentru HotNews, Mihaela Șerpi, o activistă pentru drepturile omului, care urmărește cazul lui Ceban, dar și al altor tineri transnistreni închiși în regiunea separatistă.

Asociația Promo-Lex, specializată pe apărarea drepturilor omului, a depus o petiție adresată autorităților constituționale ale Republicii Moldova, prin care solicită intervenția urgentă pentru eliberarea lui Emilian Ceban. Niciun avocat nu are acces la tânărul arestat.

De la 11 ani în uniformă militară: copii din regiunea transnistreană sunt pregătiți să intre în structurile paramilitare ale regimului.

O fotografie cu un camion de combustibil a devenit probă într-un dosar de «trădare de patrie», intentat de așa-zisele structuri de drept din regiunea transnistreană.