Într-o postare pe Facebook intitulată „Congresul trădătorilor”, fostul președinte al PNL Crin Antonescu îi atacă dur pe noii lideri ai liberalilor, recurgând inclusiv la invective la adresa unor foști colegi din conducerea partidului.

În postarea sa, Crin Antonescu susține că trădarea s-ar fi manifestat pe mai multe paliere la Congresul PNL de duminică.

„Trădare prin falsificarea, în cel mai pur stil comunist, a istoriei. Se invocă, la fiecare pas, istoria și continuitatea PNL, dar sunt invitați doar foștii președinți care au trădat PNL pentru Băsescu (Stoica, Stolojan) sau Nicușor (Orban). Tăriceanu (sub al cărui guvern România a intrat în UE și care l-a lansat în politică pe Bolojan) nu a existat. Eu (candidat, chipurile, al PNL Bolojan la președinție, acum un an) nu am existat. Da, nu mai suntem membri ai PNL. Dar nici saltimbancul răcnitor Orban nu mai e. El, însă, dat afară și de Nicușor, răcnește ce trebuie. Dar n-au existat nici Florin Cîțu, nici Nicolae Ciucă – și el candidat la președinție al PNL”, scrie Antonescu.

Antonescu vorbește despre „elemente declasate moral”

În al doilea rând, fostul președinte invocă trădarea prin „tăcerea josnică” a unor vechi liberali atunci când Robert Sighiartău invocă istoria PNL.