„E foarte important că liberalii s-au mișcat. Că n-au stat pasivi la agresiunea de la Cotroceni, la agresiunea de la Kiseleff 10, adică PSD, ci că au avut o reacție”, a declarat pentru HotNews Stelian Tănase, politolog și scriitor, invitat special la congresul extraordinar al PNL de duminică.

„De obicei, în lumea politică românească nu se reacționează. Faptul că au umplut sala cu lume, că au spus ce au spus, că au reorganizat partidul și că spun că sunt decis să lupte, dă o speranță. După ce se întâmplă România în ultimii ani, părea că România e o țară terminată”, spune Tănase.

„Eu credeam că acum, la congresul ăsta, o să asistăm la un măcel. N-a fost nimic. Chiar am avut o anumită indispoziție că s-a pomenit numele lor”, a spus scriitorul, făcând referire la liberalii care s-au pronunțat de partea premierului desemnat Adrian Veștea.

Întrebat dacă ar trebui excluși Adrian Veștea și susținătorii săi, Tănase spune că nu e adeptul măsurilor radicale, dar că fiecare partid are propriul său metabolism și funcționează prin deciziile luate.

„Sunt oameni care ar trebui dați afară din partid sau scoși din funcție atunci când ai dovada că sunt împotriva ceea ce hotărăște partidul. De ce ești în partid? Dați-mi și mie o explicație. De ce ești în partid? Nu-ți mai convine partidul? Te duci în altă parte, e foarte simplu”, spune Stelian Tănase.