Incidensek nélkül ért véget szombaton Újvidéken az egyetemisták által szervezett tüntetés, amelyen több ezren követeltek előrehozott választásokat, szabadabb médiát és hitelesebben működő állami intézményeket – adta hírül a távirati iroda.

„Nem álltunk meg. Folytatjuk” – ezzel a jelmondattal hirdettek megmozdulást azok az újvidéki egyetemisták, akik hónapok óta blokád alatt tartják az egyetem több karát. A helyi médiumok beszámolói szerint a résztvevők még sötétedés előtt hazaindultak, ahogyan azt a szervezők biztonsági okokból előre jelezték.

Az újvidéki tüntetés volt az első nagyobb hallgatói megmozdulás a május 23-i belgrádi Slavija téri tiltakozás óta, amely összecsapásokba torkollott. A szerb belügyminisztérium késő esti közlése szerint a megmozduláson legfeljebb mintegy 7800-an vettek részt, és a rendezvény 19:05-kor véget ért.

Aleksandar Vucic szerb köztársasági elnök korábban 3300-ra tette a résztvevők számát, majd a vele szembeni tiltakozásokat bírálva arról beszélt, hogy ellenfelei a „hanyatlás és a sikertelenség Szerbiáját” akarják visszahozni.

A felszólalók a választási feltételek mellett a média, a rendőrség és az igazságszolgáltatás helyzetéről is beszéltek, és azt hangoztatták, hogy a polgárok jelentős része elvesztette a bizalmát az állami intézményekben. Többen a választásokon való részvételre buzdítottak, hangsúlyozva, hogy a hatalommal szembeni elégedetlenséget politikai cselekvéssé kell alakítani. A tiltakozások következő szakaszában a diákok országos támogatói hálózat kiépítésére törekednek.