Tényleg komolyan gondolja az új kormánypárt, hogy idén nem megy nyári szünetre. Miután bevitték a parlament elé az EU-pénzek visszaszerzéséhez szükséges törvénycsomagot, a héten rengeteg új intézkedést és javaslatot jelentettek be.Például kivezették a védett üzemanyagárat – amit most meg lehet tenni, mert lassan beavatkozás nélkül is elkezdtek beesni az árak a védett szint alá –, azzal a kikötéssel, hogy bármikor újra be lehet vezetni, ha a gazdasági miniszter úgy dönt. Valamint bemutatták a javaslatot, amellyel a Mol különadóját megemelik és meghosszabbítják. Átütemezték a szolidaritási hozzájárulást, októberig adtak időt Budapestnek, hogy ezt befizesse, vagy tárgyaljanak valamit ennek a tehernek a sorsáról. Kiütötték a központosított állami kommunikációt is, a Kommunikációs Hivatal létező keretszerződései alapján – ami a Balásy-cégek gazdagodását okozta – nem lehet beszerzéseket végrehajtani.Megemelték a cégek számára az államilag támogatott hitelek kamatozását, a Demján Sándor programot pedig felülvizsgálják. A felülvizsgálat vár a dohány- és kaszinókoncessziókra is, a Városliget fejlesztését pedig újragondolják. Az viszont inkább a meghökkentő kommunikációs irányvonalba tartozik, amikor az élelmiszer-gazdaságért felelős államtitkár arra kérte a magyarokat, hogy a nyáron egyenek öttel több adag sertést, így támogatva a bajban lévő ágazatot, és egyébként is ettől lesz – szó szerinti idézet következik – „egészséges erekció, pattogó petefészek tüszőkkel”.Azzal a furcsa helyzettel szembesültek az EU-csúcs résztvevői, hogy hosszú idő után először nem Orbán Viktor képviseli ott Magyarországot. Magyar Péternek ez egy fontos bemutatkozó látogatás volt, egyben jó lehetőség, hogy egyszerre ígérjen konstruktivitást és azt, hogy nem fog kimenni kávézni, de tárgyalt az Európai Parlament elnökével is a 7. cikkely szerinti eljárás megszüntetéséről.Maga az EU-csúcs fontos témákról szólt, ám nem mostanra vártak látványos eredményt. A következő hétéves uniós költségvetés, a Kínához fűződő kapcsolat és Ukrajna ügye mind-mind olyan téma, amelyben nehéz alkukat kell megkötni és jelentős nézetkülönbségek vannak – az egyik legfontosabb részlet, hogy most a közös költségvetésről végre megkezdődhetett az érdemi tárgyalás.Donald Trump amerikai és Maszúd Peszeskján iráni elnök által szignált,a Közel-Keleti háború befejezésének szándéknyilatkozataAFP / Handout / IRINN / @EmmanuelMacron (X account of France's President Emmanuel Macron) / AFPTV / AFPÚgy néz ki, tényleg sikerülhet lezárni az iráni-amerikai háborút. Donald Trump már sokadszor jelentette be, hogy megegyeztek a háború befejezéséről, ám most az iráni vezetés is megerősítette az amerikai elnök állítását. Eredetileg arról volt szó, hogy egy két hónapos átmeneti időszakban tárgyalnák meg az egyezség részleteit, aztán valójában egy, a béke feltételeit rögzítő szándéknyilatkozatig sikerült eljutni, amelyet Trumpon és hívein kívül mindenki más úgy értékel, hogy az USA kapitulált, Irán került kedvezőbb helyzetbe. Az Egyesült Államok szinte semmilyen kezdeti célját nem érte el, Irán rájött arra, hogy a Hormuzi-szoros kontrollálása jobb fegyver az atombombánál, J. D. Vance alelnök pedig megígérte, hogy Irán hozzáférhet egy 300 milliárd dolláros újjáépítési alaphoz, ha lemond az atomprogramjáról.A helyzet javulását Magyarországon is kapásból megérezhettük a benzinárak esésén, de a forint is szárnyalni kezdett, ötéves csúcsra jutott. De nem lesz egyszerű rendezni a világgazdaság állapotát, hiszen még mindig csak néhány tankerhajó jutott ki a Perzsa-öbölből, mintegy 80 millió hordó kőolaj beragadt, a Hormuzi-szoros aknamentesítése hetekig tarthat még. Az is kiderült, hogy az elmúlt hónapokban úgy csempészte az USA az olajat a szoroson át, ahogyan a szankciók sújtotta latorállamok szokták.A hét képe: a tényleges egyéni fogyasztás friss adatai, a statisztika, ami alapján az EU legszegényebb állama voltunk 2025-benMiután a Fidesz azt mantrázta, hogy a Tisza Párt elhallgattatná a kritikákat, meg sem várják, hogy az új kormány bármit tegyen, saját maguktól indították be a bezárásokat és brutális leépítéseket az eddigi propagandalapoknál. A Mediaworks bejelentette, hogy megszűnik a Bors és három megyei napilap, valamint leáll a Ripost és a Metropol online verziója is. Beszántják a Pesti Srácok portált is, de tömegével rúgták ki az újságírókat a Magyar Nemzettől és a Világgazdaságtól is.Villámgyorsan kiderült, hogy az állami pénzek nélkül a NER-média üzleti modellje fenntarthatatlan, az az olvasói kereslet és minőségi kínálat pedig egyszerűen nincs meg, amivel a piacon meg lehetne élni. Egy médiaügynökségi vezető szerint a Fidesz a győzelme esetén is áramvonalasította volna a céget, annyi különbséggel, hogy ezt nem pánikszerűen, hanem strukturált keretek között tette volna. Néhány kitartó vállalaton kívül nem volt komolyan vehető hirdetője a kiadónak, maradt az állami pénzcsap, a lapok árát pedig a közönségmaximalizálás érdekében igyekeztek alacsonyan tartani.Mészáros LőrincHVG / Túry GergelyElkészült a 100 leggazdagabb magyar friss listája, így kiderült, hogy Mészáros Lőrinc egy év alatt 182 milliárd forinttal, 1604 milliárdosra növelte a vagyonát – az Opus még az idei első negyedévben is rekordnyereséget ért el. A második helyen Csányi Sándor áll 935 milliárd forinttal, a harmadik pedig az 594 milliárdos vagyonú Felcsuti Zsolt. A gazdaglistából kiindulva számolt egy sort a GKI is, és bemutatta, hogyan lehetne megírni úgy a vagyonadó szabályait, hogy abból tényleg összejöjjön az a 300-600 milliárd forint, amit a kormány ígért.Kiállt a nyilvánosság elé Tóth Ildikó ingatlanbefektető: ő volt az, aki sok-sok részletet megosztott Hadházy Ákossal a NER-feleségek luxuscikkeiről. Mint mondta, emberközelivé akarta tenni a harácsolást, mert a táskák, cipők, ruhák mindenki számára értelmezhetően mutatják be, hogy néhány ember olyan életet élt, amit még az európai felső tízezer sem enged meg magának.Sok olyan céges hír érkezett az elmúlt napokban, amely azt mutatja, hogy a vállalatok egészen érdekes új problémákkal szembesülnek. A Mol alapítványa ellen például költségvetési csalás gyanúja miatt indult nyomozás, mert egy feljelentés szerint mecenatúrának számolták el a reklámszolgáltatást, több száz millió forint kárt okozva. Az MFB-t pedig gyorsan igyekeznek megszabadítani a csontvázaktól, mielőtt még százmilliárdok kerülnének oda az EU-pénzekből.Használt sütőolaj gyűjtéseShutterstockA Mohu azon vitázik egy céggel, hogy a használt sütőolaj, amelyben az éttermi rántott hús sül, a hulladékkoncesszió részét képezi-e – emiatt aztán az éttermek kerültek kényelmetlen helyzetbe, mert vagy a hulladékgazdálkodási hivatallal gyűlhet meg a bajuk, vagy a Nébihhel, attól függően, hogy mit mondtak arról, mi sült az olajban. A Master Good pedig, amely nemrég a vendégmunkások kapcsán robbantott ki vitát, most egy egész komoly PR-katasztrófába futott bele, mert már azt kellett a szakszervezeti vádak után bizonygatniuk, hogy nem pisikártyával mehetnek ki a dolgozók a mosdóba, de azért megvádolták a munkásokat, hogy gyakran cigizni szöknek ki WC-szünet címén.Egyre népszerűbb a közösségi autómegosztás Magyarországon, csakhogy a növekvő forgalom ellenére is veszteségesek lettek az iparág cégei. A gyenge eredmény mögött nem a vállalatok rossz üzleti stratégiája, hanem jórészt külső tényezők állnak. A kereslet erős, azonban az üzemeltetés költségei nagyot nőttek, drágult a parkolás, a lízing és az üzemanyag is, ezt pedig nem tudták teljes mértékben áthárítani a fogyasztókra.Persze nem árt arra sem emlékezni: a szegénységnek egy viszonylag új mutatója az, amikor kényszerből kell autót használni, mert annyira nincs más lehetőség. Nagyjából minden hetedik európai, a magyar szegényeknek ennél is nagyobb hányada kénytelen azért költségekbe verni magát az autófenntartással, mert nem elérhető számára más mód ahhoz, hogy dolgozni el tudjon járni.
És akkor a Fidesz nem bízza a Tiszára a propaganda beszántását, megoldja saját maga
Megindult a tömeges elbocsátás és lapbezárások sorozata a NER-médiánál, először ment Magyar Péter EU-csúcsra, és úgy tűnik, Irán és az USA lezárhatja a háborút. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.










