Aproximativ 1.500 de persoane, potrivit organizatorilor, sau câteva sute, potrivit poliţiei, au participat sâmbătă la Londra la o manifestaţie în favoarea revenirii Regatului Unit în Uniunea Europeană, înaintea împlinirii pe 23 iunie a zece ani de la referendumul care a decis Brexitul, transmite agenţia EFE, transmite Agerpres.

Participanţii la Marşul Naţional pentru Reîntoarcere (NRM – conform acronimului englez al mitingului) s-au adunat în jurul staţiei de metrou Temple cu pancarte, şepci, tricouri, precum şi drapele ale UE cu cele 12 stele galbene pe fond albastru.

- articolul continuă mai jos -

„Vrem să ne luăm steaua înapoi”, „Cetăţean al Europei” şi „Re:Uniune” au fost printre pancartele cele mai remarcate ale marşului, care a pornit de la staţia Temple şi s-a încheiat în Piaţa Parlamentului.

Printre alte pancarte se puteau citi lozinci precum „Brexitul este de rahat”, „Nu vreau ca ţara mea să dea înapoi, vreau să meargă înainte” sau „Să revenim în UE pentru comerţ şi locuri de muncă”.