Baleniera Hvalur, una dintre ultimele două pe care le mai deţine Islanda, a ridicat ancora pentru a pleca la vânătoare de balene după o pauză de doi ani, au relatat sâmbătă presa locală şi activişti ecologişti, informează AFP, transmite Agerpres.
Cele două nave au început pregătirile de plecare vineri seară, după ce şi-au testat în prealabil harpoanele, au anunţat companiile mass-media islandeze MBL şi RUV.
- articolul continuă mai jos -
Un protestatar s-a legat de catargul uneia dintre aceste nave la plecarea ei din portul din Reykjavik, înainte să coboare vineri seară de pe catarg şi să fie escortat de Poliţie, potrivit RUV.
Criticată în mod regulat de asociaţiile pentru protecţia animalelor, Islanda se numără printre cele trei ţări din lume care încă mai autorizează vânătoarea comercială de balene, alături de Norvegia şi Japonia.










