Un bărbat în vârstă de 64 de ani este cercetat sub control judiciar pentru dare de mită, după ce ar fi încercat să ofere 300 de euro unui polițist rutier pentru a evita sancționarea unei depășiri neregulamentare, potrivit informațiilor transmise de Inspectoratul de Poliție Județean Caraș-Severin.
Incidentul a avut loc joi, în jurul orei 11:00, pe DN6, în apropierea localității Bucoșnița. Un polițist din cadrul Biroului Drumuri Naționale și Europene a oprit pentru control un autoturism înmatriculat în Austria, după ce șoferul ar fi efectuat o depășire neregulamentară a unui ansamblu de vehicule.
- articolul continuă mai jos -
Potrivit polițiștilor, după ce a fost informat că urmează să fie sancționat contravențional, conducătorul auto i-ar fi oferit agentului suma de 300 de euro pentru a nu aplica măsurile prevăzute de lege. Polițistul a refuzat banii și a continuat procedura legală.
Șoferul a fost sancționat cu amendă în valoare de 1.215 lei, iar permisul de conducere i-a fost suspendat pentru 60 de zile.







