Patru agenţi de poliţie de la Brigada Rutieră a Capitalei sunt cercetaţi de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti pentru luare de mită şi abuz în serviciu, fiind acuzaţi că au luat în mai multe rânduri bani de la şoferi, pentru a nu-i sancţiona în urma unor abateri săvârşite în trafic, transmite Agerpres.

Conform Parchetului, în perioada iulie 2021 – decembrie 2025, poliţiştii au pretins şi, în majoritatea cazurilor, au primit de la conducători auto opriţi în trafic sume de bani sau alte foloase, pentru a nu constata ori sancţiona abaterile rutiere săvârşite de aceştia. Aceste fapte au fost reţinute ca infracţiuni de luare de mită.

- articolul continuă mai jos -

În cele mai multe dintre situaţii, şoferii nu au mai primit amenzile ori sancţiunile complementare prevăzute de lege, precum suspendarea dreptului de a conduce, reţinerea permisului sau aplicarea punctelor de penalizare. În acest sens, în sarcina poliţiştilor a fost reţinută săvârşirea infracţiunii de abuz în serviciu.

Procurorii spun că au existat şi situaţii în care, fără să rezulte pretinderea sau primirea unor sume de bani ori a altor foloase, poliţiştii nu au aplicat sancţiunile legale conducătorilor auto opriţi în trafic. În aceste cazuri, faptele au fost reţinute distinct, ca infracţiuni de abuz în serviciu.