Adrian Veștea și Luca Niculescu. Foto: Facebook / Adrian Ioan Veștea
Premierul desemnat Adrian Veștea a anunțat sâmbătă că s-a întâlnit cu „viitorul său ministru de externe”, Luca Niculescu, cu care a discutat despre aderarea României la OCDE și despre programul de guvernare cu vrea să vină în fața Parlamentului.
Mesajul de pe Facebook al premierului desemnat vine după o postare similară de vineri cu „actualul și viitorul ministru al Finanțelor, Alexandru Nazare”.
Luca Niculescu a fost propunerea de ministru de externe și a lui Eugen Tomac, care a renunțat la mandatul de a forma Guvernul primit de la Nicușor Dan, care l-a propus imediat apoi pe Veștea.
Niculescu este secretar de stat în MAE și coordonatorul național care gestionează direct procesul de aderare a României la OCDE. A fost și ambasadorul României în Franța.










