AMERIČKA vlada objavila je da prestaje financirati programe za suzbijanje širenja HIV-a i AIDS-a u Južnoj Africi, a tu odluku povezuje s navodnim neuspjehom južnoafričke vlade da zaštiti bijelu manjinu Afrikanera. Ministarstvo zdravstva Južne Afrike odgovorilo je da, iako nije službeno obaviješteno o odluci, "već dugo radi na planu za samodostatnost". S više od osam milijuna ljudi koji žive s HIV-om, Južna Afrika je zemlja s najvećim brojem zaraženih na svijetu, piše BBC.
Sjedinjene Države su do 2025. godine podržavale napore Južne Afrike u borbi protiv virusa s oko 400 milijuna dolara godišnje putem Predsjedničkog plana za hitnu pomoć oboljelima od AIDS-a (Pepfar). Međutim, od inauguracije predsjednika Donalda Trumpa, odnosi između dviju zemalja postajali su sve lošiji.
Nedugo nakon preuzimanja dužnosti, Trump je izdao uredbu u kojoj je ustvrdio da su "bezbrojne" južnoafričke politike uništile jednake mogućnosti i potaknule nasilje "protiv rasno nepoželjnih zemljoposjednika". Južnoafrička vlada to osporava, navodeći da je njezina politika ekonomskog osnaživanja crnačkog stanovništva nužna za ispravljanje gospodarskih nejednakosti koje datiraju iz doba apartheida.
Trump: U Južnoj Africi događa se genocid nad bijelcima










