Polska odzyskała zrabowane podczas II wojny światowej bezcenne dobra kultury. Są to: fragment średniowiecznego rękopisu z zapisem hymnu "Gaude Mater Polonia", pierścień króla Zygmunta I Starego oraz 11 miniaturowych eksponatów kolejowych z przedwojennego Muzeum Komunikacji w Warszawie. Przywiezione z Niemiec obiekty od piątku pokazywane są w Pałacu Rzeczypospolitej.

Oficjalne zabytki te zostały przekazane ministrze kultury Marcie Cienkowskiej w środę, 17 czerwca, w Berlinie. Odbyło się to podczas Forum Polsko-Niemieckiego w Berlinie, zorganizowanego w 35. rocznicę podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między RP a RFN. Po przywiezieniu skarbów do Polski zaprezentowano je w piątek w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie, siedzibie zbiorów specjalnych Biblioteki Narodowej. W zwołanej z tej okazji konferencji prasowej, oprócz szefową resortu kultury, uczestniczyli m.in.: ambasador RFN w Polsce Miguel Berger, biskup płocki ks. dr Szymon Stułkowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzej Szczerski i dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.