HRVATSKA obrtnička komora (HOK) u petak je izvijestila da je od Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije zatražila službeno pojašnjenje primjene EU uredbe o ambalaži i ambalažnom otpadu te njezina utjecaja na ugostiteljski sektor.

Postupna primjena od kolovoza ove godine

Iako je ta uredba stupila na snagu 11. veljače 2025. godine, njezina se primjena uvodi postupno od 12. kolovoza ove godine, pri čemu se obveze koje se odnose na ugostiteljski sektor primjenjuju kroz više prijelaznih razdoblja tijekom idućih godina, navode iz HOK-a.

Prema službenom tumačenju Ministarstva, za ugostitelje su posebno važna tri područja - od 12. veljače 2027. godine uvodi im se obveza omogućavanja ponovnog punjenja za hranu i napitke, odnosno korištenja vlastitih spremnika (take-away), godinu kasnije obveza ponude ponovne uporabe u sektoru hrane i napitaka, a od 2030. ograničenje uporabe određenih formata jednokratne ambalaže.

83 kilograma ambalaže po stanovniku