IRANSKI nogometni savez (FFIRI) uputio je službenu žalbu FIFA-i zbog strogih putnih ograničenja s kojima se suočava njihova reprezentacija tijekom Svjetskog prvenstva u SAD-u. Iz Saveza tvrde da pravila koja im dopuštaju ulazak u zemlju tek dan prije utakmice i nalažu odlazak istog dana narušavaju pripremu momčadi, dok američke vlasti ističu da su uvjeti dogovoreni unaprijed.

Nakon remija 2:2 s Novim Zelandom u Los Angelesu, iranski izbornik Amir Ghalenoei opisao je svoju momčad kao "možda i najpotlačeniju" na turniru. U priopćenju FFIRI je naglasio da takve mjere "nisu u skladu s načelom osiguravanja jednakih uvjeta za sve momčadi sudionice i mogu se negativno odraziti na proces pripreme momčadi".

Zahtjevi su im odbijeni

Iz Saveza su dodali: "Slijedom toga, savez će službeno izraziti svoje nezadovoljstvo i podnijeti službenu žalbu FIFA-i odgovarajućim kanalima. Iranska nogometna reprezentacija trebala je stizati u svaki grad domaćin dva dana prije svake utakmice i vraćati se u svoj bazni kamp dan nakon utakmice kako bi postigla optimalnu tehničku i fizičku pripremu."

Savez je također otkrio da su zahtjevi za dolazak 48 sati prije utakmica dvaput odbijeni, uključujući i onaj uoči susreta s Belgijom u Los Angelesu, unatoč argumentima da bi dodatno vrijeme pomoglo igračima da se prilagode uvjetima i dovrše pripreme.