Ugyanannyi érettségi szünetet kapjanak a technikumban érettségiző diákok, mint a gimnazisták, hogy az írásbeli és a szóbeli között ne kelljen szakmai órákra járniuk, és akár szakmai vizsga nélkül is kaphassanak érettségi bizonyítványt - többek között ez is szerepel a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) szakképzésre vonatkozó követelései között.

A PDSZ a blogján részletesen kifejtette, milyen követelései vannak a szakképzés átalakításával kapcsolatban, ennek egyik része magára a rendszerre és a szakképzésben tanító pedagógusokra vonatkozik (többek között átláthatóbb bérezés, közalkalmazotti jogviszony visszaállítása, szakképzési centrumok felülvizsgálata), a másik része viszont a technikumban tanuló diák helyzetén szeretne javítani.Követeljük, hogy a technikumban 12. évfolyamon érettségizők a gimnáziumban érettségizőkkel azonos érettségi szünetet kapjanak, ne kelljen szakmai órákra járniuk, ami a készülésüket aránytalanul megnehezíti, a kollégáknak pedig ismételten új munkarendhez kell alkalmazkodniuk.- írták, majd kitértek arra is, hogy a szakmai tárgyat oktató kollégák óráit ugyanolyan módon kezeljék ebben az időszakban, mint a gimnáziumban tanító tanárokét, ha az érettségi időszak miatt elmaradnak óráik.Korábban az Eduline-on is beszámoltunk arról, hogy a technikumokban a 12. osztályban csak a közismereti tárgyak oktatása fejeződik be. A heti 14-15 db szakmai órára az írásbeli-és a szóbeli érettségi között is be kell járniuk a diákoknak.A szakszervezet pedig kitért arra is, hogy a technikumban is legyen lehetőség arra, hogy ha valaki a kötelező négy érettségi tárgyból sikeres érettségi vizsgát tett, és még további egy tantárgyból (akár szakmai akár közismereti) is sikeres érettségit tesz, akkor a szakmai vizsgáktól függetlenül kapjon a gimnáziumi érettségivel azonos értékű érettségi bizonyítványt. Ehhez vezessék vissza a korábbi lehetőséget a szakmai tárgyakból való érettségik letételére! Szűnjön meg a röghöz kötés, ne legyen a technikusi bizonyítvány megszerzéséhez kötve az érettségi bizonyítvány, hogy akik pályát szeretnének váltani, hamarabb megtehessék! A technikusi vizsga pedig kerüljön külön bizonyítványba! -hangsúlyozták.Az Eduline-hoz több cikkben is foglalkoztunk azzal, hogy nem annyira egyszerű a szakképzésből bekerülni egyetemre, ha valaki meggondolja magát és másik szakterületen szeretne továbbtanulni. Gond lehet például a szakmai vizsga ötödik érettségi tárgyként való beszámításánál, ha az adott egyetem nem fogadja el.Technikumból az egyetemre: mégsem megy annyira egyszerűen?A tizenharmadikos Zsolt mezőgazdasági technikumba jár állattenyésztő szakirányra. A fiú 14 évesen még ezen a pályán képzelte el a jövőjét. Mivel közben aktívan sportolt, a középiskola alatt kitalálta, hogy inkább testnevelő-edzői szakon tanulna tovább egyetemen. Hogy ez nem lesz annyira egyszerű, az csak néhány hónapja derült ki a számára.