Scumpirea biletului la metrou, de la 5 la 7 lei, va fi anulată oficial, a anunțat vineri ministrul interimar al Transporturilor şi Infrastructurii, Radu Miruţă, după ce anterior el suspendase scumpirea timp de 60 de zile. El a anunțat că nu a acceptat argumentele Metrorex pentru scumpirea biletului și că viitorul ministru care va veni, dacă va decide că este necesar o creștere a tarifului, „va avea un drum mai lung de făcut” .
Miruță a anunțat vineri că a primit un raport preliminar al Corpului de Control care a verificat activitatea Metrorex și dacă motivele invocate de conducerea metroului pentru scumpirea călătoriei stau în picioare sau nu.
„Am cerut să înțeleg care sunt argumentele. Până să înțeleg argumentele am suspendat două luni această creștere a tarifului. Cele două luni se apropie să fie trecute, de la 1 iulie – dacă nu se ia nicio măsură – tariful la metrou ar fi 7 lei. Am trimis Corpul de Control, din raportul preliminar lucrurile stau foarte prost în ceea ce privește cheltuirea banilor publici la metrou. Am dat o dispoziție Consiliului de Administrație de a recupera banii – penalitățile de întârziere pe care diverse companii le au de plătit către Metrorex, sunt de ordinul a zeci de milioane de euro.











