Compania Municipală Termoenergetica București a transmis, vineri, că „în următoarele zile se vor efectua lucrări de înlocuire, modernizare și de reparații pe conductele rețelei termice”. Acestea se vor realiza în mai multe zone din Capitală. Intervențiile au durate diferite de realizare, „în funcție de complexitatea fiecărei lucrări”, transmite MEDIAFAX.
- articolul continuă mai jos -
Lucrările vizează rețeaua termică primară, la conducta cu diametrul de 1100 mm. Zona cuprinde Strada Luică, Bulevardul Turnu Măgurele, Bulevardul Constantin Brâncoveanu, Șoseaua Berceni, Șoseaua Olteniței, Calea Șerban Vodă, Șoseaua Giurgiului, Strada Nițu Vasile, Strada Emil Racoviță și Bulevardul Alexandru Obregia.
Lucrările vor fi realizate „în cadrul proiectului POIM. Proiectul face parte din obiectivul de investiții «Reabilitarea sistemului de termoficare al Municipiului București»”.
De asemenea, „lucrările sunt prevăzute în cadrul Lotului 4, Obiectivul 17 și Obiectivul 20, și impun sistarea furnizării apei calde menajere către 72 de puncte termice și 2 module termice (1.100 de blocuri), în perioada cuprinsă între 22.06 și 03.07.2026”, potrivit CMTEB.








