Un urs brun mergând pe Transfăgărășan. Sursa foto: Dreamstime.com
Primăria Braşov anunţă că a fost extras joi seară un urs în cartierul Valea Cetății din municipiul Brașov, unde a intrat zilnic, timp de trei săptămâni, generând numeroase apeluri la 112.
„În cursul serii trecute, echipa de intervenție a Municipiului Brașov a extras ursul care, în ultimele săptămâni, a fost semnalat în repetate rânduri în zona străzilor Mureșului și Carpaților, din cartierul Valea Cetății”, a anunțat vineri Primăria Brașov, pe pagina de Facebook.
Potrivit autorităților locale, este vorba despre un exemplar care a mai fost capturat în trecut, crotaliat, microcipat și relocat.
„Din păcate, acesta s-a întors în oraș și, timp de aproape trei săptămâni, a intrat zilnic în cartier, generând numeroase apeluri la 112 și o stare de teamă în rândul locuitorilor din zonă”, au precizat reprezentanții Primăriei Brașov.














