Doi membri ai unei echipe de intervenţie au fost răniţi miercuri seara, în zona localităţii Caşinu Nou, în timpul unei acţiuni desfăşurate pentru alungarea unui urs care atacase luni două persoane, potrivit unei informări publicate pe Facebook de vicepreşedintele Consiliului Judeţean (CJ) Harghita, Borboly Csaba, transmite Agerpres.

Acesta a explicat, într-o înregistrare video, că în timpul acţiunii ursul a devenit agresiv şi a fost împuşcat, însă focul de armă nu l-a oprit, animalul fiind doar rănit.

- articolul continuă mai jos -

Echipa de intervenţie a continuat căutarea lui, considerând că un urs rănit poate reprezenta un pericol şi mai mare pentru oameni.

Ulterior, animalul a atacat din nou, rănind doi dintre participanţii la intervenţie, menţionează sursa citată.