Az Eduline szerkesztősége kapott az elmúlt napokban egy levelet egy diáklányról, nevezzük Rékának, aki még 2017-ben érettségizett technikumban. Középiskolában kifejezetten jó tanuló volt, hiszen az utolsó két évben - két négyest leszámítva - a fő tárgyakból ötösre zárták le.Réka mivel a szakképzésben tanult, értelemszerűen az ötödik érettségi tárgya (vegyészeti alapismeretek) a szakmai vizsgája volt, ez szerepel az érettségi bizonyítványában is. A diáklány idén általános orvosi képzésre jelentkezett, ezért a szak felvételi tárgyaiból utólag két emelt szintű érettségi vizsgát is tett biológiából és kémiából, melyek egészen jól sikerültek: az egyik 80 százalékos lett, a másik pedig 69 százalékos.Csakhogy a rendszer nem veszi figyelembe a középiskolai tanulmányi eredményeit, mert az egyetem, ahova beadta a jelentkezését, nem fogadja el ötödik érettségi tárgyként Réka szakmai vizsgáját.Az egész érettségi átlagomat a pontszámító rendszer nulla pontra értékeli. A rendszer merev, és nem enged. Ezzel én elesem attól a felvételi során, hogy a tanulmányi eredményeim beszámítsák, kizárólag a pontjaim duplázására vagyok utalva, ami súlyosan rontja az esélyeimet. Egészen pontosan az összpontszámban 26 pont veszteséget okoz, és mivel az intézményi pontokat kimaxoltam, nagyon mozgásterem sem maradt. Idén biztosan nem vesznek fel.-írta Réka.A Felvi tájékoztatója szerint a középiskolai eredmények 200 pontot érnek a felvételin. Ebből 100 pontot szerezhetnek a diákok az utolsó két év végi osztályzataiból az alábbiak szerint:magyar nyelv és irodalom (évenként a 2 osztályzat számtani átlaga, kerekítés nélkül),történelem,matematika,legalább két évig tanult választott idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom),egy, legalább két évig tanult választott tantárgy a felsőoktatási intézmény által az adott szakon meghatározott tantárgyak közül.A felvételi tájékoztató szerint „mindig annak a két évnek az osztályzatait kell figyelembe venni, amikor a jelentkező utoljára tanulta az adott tantárgyat: az osztályzatokat összeadják és az így kapott eredmény megszorozzák kettővel.” Rékának így a 100-ból összesen 96 pontja volt.A másik 100 pontot a rendszeraz érettségi bizonyítványban, vagy a középfokú tanulmányok alatt tett előrehozott érettségi vizsgáról kiállított tanúsítványbanilletve a felsőoktatási intézmények által meghatározott szakmák/szakképesítések esetében a 2020. január 1-jét követően a képesítő bizonyítványban vagy középfokú szakképzettséget igazoló oklevélben lévő eredményekből számolja.Ez összesen öt tárgyat jelent: a négy kötelező vizsgatárgyat (magyar nyelv és irodalom, történelem, matematika, idegen nyelv) és a felsőoktatási intézmény által meghatározottak közül egy tárgyat. (Ha valaki ötnél több tárgyból érettségizik, akkor ötödikként a legjobbat veszik figyelembe.)Mivel Réka utólag azután tett két tárgyból is emelt szintű érettségit, miután befejezte a középiskolai tanulmányait, ezért ezek nem szerepelnek az érettségi bizonyítványában, ezért nem veszik figyelembe az érettségi átlagnál. Mivel pedig a szakmai vizsgáját sem fogadja el az egyetem, így azt sem számolja bele a rendszer.Ráadásul a diáklánynak öt vizsgatárgya van az érettségi bizonyítványában, ezért ötből számolnak érettségi átlagot. De ha csak négy lenne, mert például még a kétszintű érettségik előtti rendszerben érettségizett, akkor számolnának nála érettségi átlagot.Ha ötnél kevesebb vizsgatárgyból szerzett osztályzat szerepel a jelentkező érettségi bizonyítványában vagy a középfokú tanulmányai alatt tett előrehozott érettségi vizsga tanúsítványában, akkor az átlag megállapításakor csak ezeket kell figyelembe venni.-olvasható a Felvin.Viszont nemcsak Réka járt emiatt rosszul, hanem többen is, akik a szakképzésből, de másik szakterületről mennének olyan egyetemre, ahol a szakmai tárgyukat nem fogadják el ötödik érettségi tárgyként - legalábbis ez derült ki az érettségivel, felvételivel foglalkozó Facebook-csoportokból.Arról nem beszélve, hogy a technikumi diákok esetében a probléma nem az idei felvételi eljárásban jelentkezett először. Még 2024 végén írtunk több olyan szakképzésben tanuló diákról, akik egyetemre készültek, de másik szakterületen. Ott is az egyik fő problémát az okozta, hogy a szakmai vizsgát nem vette figyelembe az adott egyetem.Az esettel kapcsolatban megkerestük az Oktatási Hivatalt is, akik azt írták: A tanulmányi pontok a jelentkező középiskolai teljesítményét értékelik. Éppen ezért az érettségi bizonyítvány megszerzését követően szerzett érettségi eredmények (tanúsítványok) a tanulmányi pontok érettségi átlag részében nem számíthatók bele. Ez egy régóta érvényben lévő általános szabály.Felvételi 2027: itt vannak a pontszámítási szabályokHa 11. osztályba jártok, máris kezdhetitek a számolgatást.