Oboseala la urcatul scărilor, palpitațiile care se repetă, senzația de lipsă de aer sau amețelile sunt simptome pe care mulți adulți le explică printr-o perioadă mai stresantă, lipsa somnului suficient sau poate chiar prea multă cafea. Uneori, cauzele pot fi, într-adevăr, trecătoare. Alteori însă, pot fi primele semne ale unei probleme cardiace care merită investigată, inclusiv prin ecografie cardiacă atunci când este nevoie, semnalează dr. Oana Simion, medic specialist cardiolog la Hyperclinica MedLife Băneasa.

Oboseala care nu mai este doar oboseală

Faptul că ne simțim mereu obosiți nu înseamnă, automat, că am putea suferi de o afecțiune a inimii. Totuși, este nevoie de o evaluare la cardiolog în condițiile unui somn suficient, când oboseala pare inexplicabilă, când devine progresivă sau se instalează la activități pe care înainte le făceam fără dificultate: mersul mai alert, urcatul câtorva etaje, joaca cu copilul sau mersul la cumpărături. „Simptome precum palpitațiile, oboseala neobișnuită, lipsa de aer, durerea în piept sau amețelile sunt printre cele mai frecvente manifestări ale unor boli cardiovasculare. Este important ca pacientul să nu amâne consultul cardiologic, pentru că uneori aceste manifestări pot ascunde o afecțiune cardiacă subiacentă“, subliniază medicul cardiolog Oana Simion.