PEKING je danas izjavio da pozdravlja potpisivanje memoranduma o razumijevanju između predsjednika SAD-a i Irana kojim se poziva na trenutni prekid neprijateljstava te je pozvao obje strane na kompromis u sljedećoj fazi pregovora.
Potpisivanje "ima pozitivan značaj za smirivanje napetosti i jačanje trenutačnog zamaha prema prekidu vatre. Kina pozdravlja ovaj razvoj događaja i nada se da će sve uključene strane, uključujući Sjedinjene Države i Iran, poštovati duh sporazuma i savjesno ispunjavati svoje obveze", rekao je glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Lin Jian.
"Kina se nada da će i Sjedinjene Države i Iran pristupiti drugoj fazi pregovora racionalno i pragmatično te napraviti uzajamne ustupke", dodao je tijekom redovite konferencije za novinare u Pekingu.
"Ovo je kritičan trenutak"
Glasnogovornik je podsjetio na kineske diplomatske napore i podršku pakistanskom posredovanju. Kina "će nastaviti igrati aktivnu i konstruktivnu ulogu u postizanju trajnog mira i stabilnosti na Bliskom istoku i u regiji Zaljeva", rekao je.






