IZRAELSKI premijer Benjamin Netanyahu nije ništa komentirao dok je američki predsjednik Donald Trump objavljivao i potpisivao sporazum koji izraelski dužnosnici smatraju strateškom i političkom katastrofom. Netanyahu je izraelskoj javnosti obećao "potpunu pobjedu" nad Iranom, no na kraju se morao zadovoljiti Trumpovim memorandumom o razumijevanju i čestim kritikama predsjednika, i to samo četiri mjeseca prije izbora, piše Axios.
Međunarodna izolacija
Netanyahu je ostao međunarodno usamljen u svom uvjerenju da je sporazum pogrešan i da se rat trebao nastaviti. Čak su i Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su bili najratoborniji među zaljevskim državama, odlučili podržati regionalni konsenzus u korist sporazuma.
U Washingtonu se Netanyahuovi saveznici u Republikanskoj stranci i medijima ustručavaju u potpunosti odbaciti sporazum koji nosi Trumpov pečat.
Neće biti ponavljanja Netanyahuovog obraćanja Kongresu iz 2015., kada je okupljao protivnike sporazuma s Iranom tadašnjeg predsjednika Obame. Netanyahu sada ne može ni gostovati na televiziji i otvoreno se suprotstaviti dogovoru ako želi izbjeći sukob s Trumpom.
















