Finlanda a ridicat, miercuri, interdicția privind armele nucleare pe teritoriul său, aflată în vigoare după zeci de ani. Decizia marchează o schimbare majoră în poziția de securitate a Helsinkiului, pe măsură ce țara își aprofundează integrarea în NATO, transmite Mediafax.

Finlanda, care are cea mai lungă frontieră cu Rusia dintre toate statele membre NATO, a aprobat ridicarea interdicției privind armele nucleare pe teritoriul său. Decizia a fost luată miercuri în parlament, cu 125 de voturi pentru și 61 împotrivă și deschidea calea ca Finlanda să faciliteze circulația armelor nucleare pe teritoriul său, scrie POLITICO.

- articolul continuă mai jos -

Ministrul finlandez al Apărării, Antti Häkkänen, a salutat această măsură ca fiind „esențială” pentru securitatea Finlandei, dar a insistat asupra faptului că țara nu are intenția de găzdui permanent arme nucleare pe teritoriul său.

„Parlamentul a aprobat amendamentul la Legea energiei nucleare cu o majoritate solidă de două treimi. Această reformă istorică consolidează securitatea Finlandei și a NATO în ansamblu”, a scris Häkkänen pe X după vot.