Zaměstnanci České televize a Českého rozhlasu vyhlásili výstražnou stávku kvůli nesouhlasu se zrušením mediálních poplatků a osekáním rozpočtů. V sázce je ale víc než peníze. Pokud neprokážou sílu teď, bude jim chybět příště.Dění kolem České televize a Českého rozhlasu komentuje Tomáš Morvay, glosu k mistrovství světa ve fotbale přidal Tomáš Linhart.
Stávkovat, ale veřejnoprávně
Iniciativa zaměstnanců České televize a Českého rozhlasu Veřejnoprávně dnes symbolicky v 11.55 neboli za pět minut dvanáct oznámila, že v pondělí uspořádá jednodenní výstražnou stávku. Ta se má dotknout všech platforem obou médií včetně teletextu, nedojde ale k přerušení vysílání.
„Neporušíme zákon, kodex ani memorandum a doručíme veřejnou službu,“ řekl k podobě protestu Jan Herget z Českého rozhlasu. Stávka se nemá dotknout ani stanic Déčko a Rádio Junior určených dětem.
Obě (dosud) veřejnoprávní instituce musí balancovat mezi dvěma polohami. Na jednu stranu chtějí „hlasitě a viditelně“ vyjádřit nesouhlas se zrušením mediálních poplatků a osekáním svých rozpočtů. Zároveň ale nechtějí přijít o přízeň veřejnosti tím, že jí neposkytnou zákonem stanovené služby.













