Rekordközeli hőmérsékletre számíthatunk, az enyhülés majd az lesz, amikor csak kevéssel átlag felettire „hűl le” a levegő.
Vasárnap egy hidegfront nyomán szupercellák pusztítottak hazánkban, elsősorban a déli tájakon okozott komoly károkat az erős szél és a jégeső. Helyenként ugyan nagy mennyiségű csapadék érkezett, ám területi átlagban igencsak szegényes az eredmény, összességében az aszály nem enyhült jelentősen. A hét elején aztán a front elvonult, nyomában gyors és jelentős melegedés indult.
A folytatásban száraz, meleg levegő áramlik fölénk, kánikulára számíthatunk, jócskán 30 fok feletti értékekkel, és egyelőre nem látszik, mikor jön számottevő enyhülés
– mondja a 24.hu-nak Molnár László meteorológus.
A tartós forróságot egy úgynevezett omega-blokk kialakulása okozza. Ez olyan időjárási jelenség, amelynek esetében a különböző légnyomású területek egy görög Ω betűhöz hasonló alakzatot rajzolnak ki. Az omega belsejében pedig „megszorul” a meleg, a frontok nem tudnak betörni. Stabil légköri szituáció, ám azért nem betonszilárdságú. A képződmény peremén érkeznek majd hidegfrontok, valamennyire a hatásukat is érezzük majd:













