Primăria Craiova a demarat procedura de licitație privind concesionarea serviciului de producției de energie termică și electrică în cogenerare încă din luna ianuarie a acestui an. Mai precis, e vorba de externalizarea producției de apă caldă și căldură pentru oraș, către un investitor privat, care are sarcina de a construi o capacitate modernă și verde de producție, în contextul în care municipiul Craiova s-a confruntat cu probleme multiple din pricina companiei Electrocentrale Craiova SA, în prezent aflată în procedură de insolvență din cauza datoriilor uriașe.

- articolul continuă mai jos -

Singurul ofertant al Primăriei, care de altfel a și câștigat licitația, este Electrica SA, compania anunțând Bursa de Valori București privind câștigarea contractului pentru proiectul de cogenerare la Craiova: Electrica informează investitorii si acționarii asupra faptului că a fost desemnată câștigătoare în cadrul procedurii de licitație publică organizată de Municipiul Craiova, având ca obiect „Delegarea prin concesiune a activității de producere energie termică și electrică, bazate pe cogenerare și/sau surse regenerabile de energie din Municipiul Craiova”.

Concesiunea vizează un contract de 12 ani și presupune realizarea unui sistem nou de producere a energiei termice pentru rețeaua centralizată (SACET) a municipiului Craiova, cu o soluție bazată pe cogenerare de înaltă eficiență și/ sau surse regenerabile de energie. Proiectul răspunde atât necesarului de energie termică al orașului, cât și cerințelor de eficiență energetică impuse de legislația europeană în vigoare (Directiva 2023/1791).