Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!„A kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a kutakon a benzin és a gázolaj” – írta Magyar Péter keddi Facebook-bejegyzésében.Mint megírtuk, hétfőn, közel öt év után először 350 alá is benézett az euró. Mindeközben az olajár is csökkent, olyannyira, hogy három hónapja nem volt olyan alacsony, mint kedden: a Brent hordónkénti ára rövid időre 80 dollár alá, 79,96 dollárra esett. Az amerikai tőzsdén jegyzett West Texas Intermediate (WTI) hordónkénti ára 77,7 dollárra csökkent.A forint erősödése és az olajár csökkenésének hátterében feltehetően az áll, hogy megszületett, és azonnal hatályba is lépett az Egyesült Államok és Irán közötti konfliktust lezáró ideiglenes megállapodás. Ugyan még rengeteg a kérdőjel a közel-keleti megállapodás körül, a hírre pozitívan reagált a piac.Magyar Péter keddi posztja után rákérdeztünk a Gazdasági és Energetikai Minisztériumnál, a Pénzügyminisztériumnál, illetve a Miniszterelnökségnél, ez alapján tervezik-e a benzinárstop felülvizsgálatát, kivezetését. Ha választ kapunk, beszámolunk róla.Az Orbán-kormány idén március 10-i hatállyal vezette be a „védett árnak” nevezett benzinárstopot. Ennek értelmében a magyar rendszámmal és forgalmi engedéllyel rendelkező járművek a 95-ös benzint legfeljebb 595 forint/liter, a gázolajat pedig maximum 615 forint/liter áron tankolhatják. A Holtankoljak.hu szerint Magyarországon a 95-ös benzin literenkénti átlagos piaci ára jelenleg 639,7 forint, a gázolajé pedig 663,4 forint.A Mol extraprofitadójának kiterjesztését javasolja a kormányMindeközben kedden a kormány társadalmi egyeztetésre bocsátott egy törvényjavaslatot, amely szerint sávossá alakítanák az olcsóbb orosz Urál és a drágább Brent kőolaj közötti árkülönbözet utáni – a gyakorlatban a Molt terhelő – különadót. A javaslat szerint a különadót kiterjesztenék a 2 és 5 amerikai dollár közé eső árkülönbözetre is, és az adónemet 2027-re is fenntartanák.A jelenlegi szabályozáshoz képest a legfontosabb változás az, hogy a Tisza-kormány alacsonyabb árkülönbözet mellett is adófizetési kötelezettséget írna elő. Az első 5 dollárnyi árkülönbözet eddig kiesett az adóztatás alól, az 5 dollár feletti részre pedig 95 százalékos adókulcs vonatkozott.Ezt úgy módosítanák, hogy:2 dolláros árkülönbözetig nem kellene adót fizetni;2 és 5 dollár között 50 százalékos;5 dollár felett pedig 95 százalékos adó terhelné az árkülönbözetet.A változást első alkalommal a 2026. augusztusi kötelezettségre kellene alkalmazni. A módosítás érdemben növelheti a fizetendő adót azokban az időszakokban, amikor az orosz eredetű nyersolaj árelőnye a Brenthez képest mérsékelt, de továbbra is kimutatható, írja a Portfolio.A javaslat szerint a nemzetközi energiapolitikai helyzet, az energiaárak tartós ingadozása, valamint az európai és globális gazdasági folyamatok miatt kialakult piaci bizonytalanság teszi indokolttá a különadó felülvizsgálatát. Az Országgyűlés a gazdasági stabilitás erősítése és a rendkívüli piaci körülményekből eredő költségvetési kockázatok kezelése céljából alkotja a törvényt. Az előzetes hatásvizsgálat szerint az intézkedés idén 6,25 milliárd forinttal, jövőre pedig újabb 15 milliárd forinttal javítja a költségvetési egyenleget.
Magyar Péter arról posztolt, hogy már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a benzin és a gázolaj
Mindeközben sávos rendszerben terjesztené ki a Mol extraprofitadóját a kormány, erről bocsátottak társadalmi egyeztetésre egy javaslatot.











