A forint erősödik, az olajár csökken, ez pedig jót tesz a hazai áraknak.

A kőolaj világpiaci árának csökkenése és a forint erősödése miatt már a héten olcsóbb lehet a védett árnál a kutakon a benzin és a gázolaj – írta Magyar Péter miniszterelnök a közösségi oldalán kedd délután. Az Orbán-kormány néhány nappal az Irán elleni amerikai–izraeli támadások kezdete után, március 10-i hatállyal vezetett be „védett árat” az üzemanyagokra. A Tisza-kormány fenntartotta az intézkedést, így azóta a magyar rendszámmal és forgalmi engedéllyel rendelkező járművekbe a 95-ös benzint literenként legfeljebb 595, a gázolajat 615 forintos áron lehet tankolni.A holtankoljak.hu szerint jelenleg az előbbi üzemanyagfajta litere átlagosan 640, az utóbbié 663 forint lenne a „védettség” nélkül. Úgy tudják azonban, hogy szerdán 4, illetve 10 forinttal csökkennek nagykereskedelmi árak, így a kutakon is látványosabb mérséklődés következhet be. Az árcsökkenés elsődleges oka a magyar idő szerint vasárnap éjjel bejelentett, az Egyesült Államok és Irán között körvonalazódó békemegállapodás, amelynek értelmében helyreállhat a forgalom a Hormuzi-szoroson, a világ olaj- és gázforgalmának jelentős részét bonyolító vízi útvonalon (bár az aknamentesítési munkálatok a szakértők szerint hetekig elhúzódhatnak).Mindennek hatására nem csak az olajárak indultak mérséklődésnek, hanem a forint is megerősödött. https://hvg.hu/gazdasag/20260616_forinterosodes-forintarfolyam-euroarfolyam-350-alatt-az-euro-devizapiac