Aranybánya lehet az adatközpontokat üzemeltető cégek számára a használt okostelefon. A Kaliforniai Egyetem kutatói a Google-lel közös együttműködésük során arra jutottak, hogy a használt mobilokban rejlő számítási kapacitásnak jó hasznát lehetne venni az adatközpontokban, ami egyszerre két problémára jelenthet gyógyírt: az alkatrészek hiányára, valamint az e-hulladék mennyiségének növekedésére – írja a Tom's Hardware.A projekt során a mérnökök arra voltak kíváncsiak, hogy lehet-e a „régi” Pixel okostelefonokból alacsony költségű adatközpontot létrehozni, hogy így adjanak új életet az egyébként leselejtezésre szánt készülékeknek.A szakemberek a vizsgálat során arra jutottak, hogy a csupán hároméves okostelefonokban lévő processzorok egymagos teljesítménye magasabb, mint az Asus RS720A-E11 szervereké, amelyekbe Nvidia H200 vagy Nvidia RTX Pro 6000 GPU, valamint két darab AMD EPYC szerverprocesszor szerelhető. Bár utóbbiak olyan teljesítményre képesek, amelyekről egy mobilnál álmodni sem lehet, a tesztek azt mutatták, hogy előbbieknél az egymagos feladatok elvégzésére magasabb pontszámot kapnak a mobilok, így egy kis kreativitással továbbra is használni lehetne őket a számítási feladatok elvégzéséhez.A mérnökök első lépésként minden olyan alkatrészt eltávolítottak a mobilból, amire a szervereknél nincs szükség: kijelzőt, akkumulátorokat, hangszórókat, kamerákat, sőt, magát a vázat is. Lényegében csak az alaplap maradt meg, mivel ezen található a számításhoz szükséges processzor.Az Android operációs rendszert ezután egy általános célú Linux disztribúció váltotta fel, amelyet az adatközponti alkalmazásokban használnak, és amely megtisztítja a fogyasztói eszköznek szánt egységet a felesleges túlterheléstől, és lehetővé teszi olyan orkesztrációs – az automatizált folyamatok összehangolását segítő – szoftverek, mint a Kubernetes telepítését.A mérések eredménye azt mutatta, hogy 25–50 régi telefonnal lehet helyettesíteni egyetlen szerverprocesszor teljesítményét.A vizsgálat azt is megállapította, hogy egyetlen 20 telefonos klaszter képes annyi számítási kapacitást biztosítani egy alkalmazás számára, amire egy 75+ főből álló hallgatói csoportnak szüksége van. https://hvg.hu/tudomany/20250606_hasznalt-okostelefon-ujrahasznositas-mobil-adatkozpontA kutatók azt tervezik, hogy 2000 mobilból építenek egy mini adatközpontot, hogy teszteljék, mire képes így a technológia, és mennyire skálázható.A szakemberek azt tervezik, hogy még az idei évben kiadnak egy telefonon alapuló egységet. A kérdés az, hogy mennyire bírják a strapát az alapvetően fogyasztói felhasználásra készült eszközök, illetve hogy mennyire kapnának rá az adatközpontok, ahol a megbízhatóság rendkívül fontos.Ugyanakkor a kisebb szervezetek, például oktatási intézmények sokat profitálhatnának egy ilyen megoldásból, nekik ugyanis csak a hallgatói közösséget kellene kiszolgálniuk, amihez egy olcsóbb, egyszerűbb adatközpont is elegendő.Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.