ES rengia tvirtas apsaugos priemones, kuriomis siekiama užtikrinti, kad būsimosios valstybės narės, įstojusios į Sąjungą, negalėtų nustoti vykdyti reformų arba pasinaudoti veto teise, kad trukdytų Sąjungos veiklai, teigia ES plėtros komisarė Marta Kos.
„Jei naujoji valstybė narė laikysis taisyklių, nieko neatsitiks. Jei jos taisyklių nesilaikys, bus griežtai taikomos apsaugos priemonės – būtent tokią sistemą mes kuriame“, – pirmadienį Liuksemburge vykusio užsienio reikalų ministrų susitikimo metu duodama interviu naujienų portalui „Politico“ sakė M. Kos.
M. Kos kalbėjo tuo metu, kai ES pradėjo pirmąjį nuodugnių stojimo derybų etapą su Ukraina ir Moldova. Tuo pačiu metu Juodkalnija oficialiai užbaigė dar du derybinius skyrius, priartėdama prie narystės.
Jos teigimu, Europos Komisija jau „turi minčių“, kaip sustiprinti sistemą, įskaitant apsaugos priemones ir pereinamuosius laikotarpius, kuriems pasibaigus būtų galutinai suteikiamos tam tikros narystės teises. ES vykdomoji institucija konsultuojasi su tomis valstybėmis narėmis, kurios baiminasi, kad būsima plėtra gali apsunkinti sprendimų priėmimą arba leisti vyriausybėms įstojus atšaukti reformas.
ES valstybės narės, tarp jų Prancūzija, Vokietija ir Nyderlandai, teigia, kad bet kokia plėtra turi būti susijusi su garantijomis, jog reformos bus įgyvendintos ilgam laikui ir kad naujosios narės nesutrikdys galios pusiausvyros bloke.







