UZ IMPERATIV odvajanja otpada, u Hrvatskoj je težište na gradnji centara za gospodarenje otpadom (CGO), kojih zasad imamo četiri, ali se sve više nameće i potreba gradnje energana, za što je, kažu stručnjaci, potrebno od osam do deset godina.

Prva energana već se razvija u Šibeniku, u CGO-u Bikarac. Čulo se to na 13. međunarodnoj konferenciji o zaštiti okoliša "Cirkularnost i tehnologije", koja je u Poreču okupila predstavnike institucija, gradova i općina, komunalnih društava i tvrtki koje se bave gospodarenjem otpadom, predstavnike akademske zajednice te hrvatske i međunarodne stručnjake.

Vlada osigurala 600 milijuna eura

Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Luka Balen ocijenio je da se Hrvatska nalazi u "vrlo intenzivnom trenutku" za gospodarenje otpadom te istaknuo da je posljednjih nekoliko godina u sektor uloženo znatno više sredstava i da su izgrađeni ili su u izgradnji ključni infrastrukturni projekti. Prema njegovim riječima, Vlada je putem resornog ministarstva, Fonda i drugih institucija osigurala gotovo 600 milijuna eura za projekte gospodarenja otpadom, dok se ove godine planira uložiti dodatnih više od 110 milijuna eura.

U Hrvatskoj su trenutno u funkciji četiri centra za gospodarenje otpadom: Marišćina, Kaštijun, Bikarac i Biljane Donje, dok se otvaranje petog centra, Babine Gore kod Karlovca, očekuje krajem kolovoza ili početkom rujna.