Elvira Nabiulina, guvernatoarea băncii centrale a Rusiei, nu a mai fost văzută în public de peste o săptămână. Ea a lipsit de la Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg (SPIEF) din 4 iunie, de la o conferință a Asociației Naționale a Participanților pe Piața Valorilor Mobiliare (NAUFOR) din 9 iunie, precum și de la o întâlnire din 10 iunie cu Vladimir Putin, în cadrul căreia președintele a discutat despre inflație și rata dobânzii de referință — domeniile principale de responsabilitate ale Băncii Centrale, arată o analiză a publicației independente ruse Meduza.

- articolul continuă mai jos -

Banca Centrală și Kremlinul au comunicat că Nabiulina este bolnavă. Serviciul de presă al Băncii Centrale a precizat că aceasta a lipsit de la SPIEF și de la conferința NAUFOR deoarece se afla în concediu medical.

După întâlnirea cu Putin, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a semnalat că Nabiulina este în continuare indisponibilă: „Oamenii se mai îmbolnăvesc uneori — nu este nimic neobișnuit în asta. Acest lucru nu ar trebui să fie un motiv pentru teorii ale conspirației.” Nu au fost oferite detalii despre natura bolii sale sau despre momentul în care s-ar putea întoarce la muncă. Următoarea sa apariție publică programată este programată abia la începutul lunii iulie.