Bucătăria românească şi-a găsit noi ambasadori în rândul adolescenţilor din Bihor pasionaţi de gastronomie, odată cu organizarea primei ediţii a Campionatului judeţean al şcolilor de bucătari „Şcoala de gust”, dedicat elevilor din liceele şi colegiile cu profil culinar, transmite Agerpres.
Competiţia, o premieră naţională, a fost găzduită, vineri, de Colegiul Tehnic „Traian Vuia” din Oradea.
- articolul continuă mai jos -
Organizatorii şi-au propus să pună în valoare talentul elevilor şi să le ofere şansa de a descoperi latura creativă a unei profesii tot mai căutate.
Având ca temă „O Românie în farfurie”, opt echipe formate din câte doi elevi, reprezentând patru licee şi patru colegii cu profil de specialitate, au avut misiunea de a transforma ingredientele obligatorii într-o adevărată poveste culinară inspirată din tradiţiile şi gusturile diferitelor regiuni ale ţării.







