„Történelmi lehetőség, hogy most a szakmapolitikai irányítás és a pszichiátria között el tud indulni az együttműködés” – mondja Wernigg Róbert, a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) elnöke. A pszichiátria szakmai képviselői a múlt hézen egyeztettek először az újonnan megalakult egészségügyi minisztérium delegációjával – amelyben Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter és Svéd Tamás államtitkár is részt vett – a pszichiátriai- és addiktológiai ellátás országos válságáról. A munkaerőhiány, a lepusztult infrastruktúra és a nem betegközpontú szemlélet évtizedek óta probléma, de a budapesti központok mostanra bekövetkezett válsága végre elérte a döntéshozók ingerküszöbét. A Qubitnek nyilatkozó pszichiáterek szerint az új egészségügyi minisztérium hozzáállása bizakodásra ad okot: a Hegedűs által vezetett minisztérium egy kríziskezelési terv megvalósításán kezdett el dolgozni a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Pszichiátriai Társaság (MPT) bevonásával.

„Olyan javaslatok kidolgozására törekedtünk, amik nem egy izolált beavatkozást, hanem a további lépések előszobáját is jelentik. Az első ülés témáját az akut ellátás feszített helyzete és az ügyeleti problémák adták” – mondta kérdésünkre Szekeres György pszichiáter, a MOK Pszichiátriai Csoportjának vezetője a szerdai minisztériumi egyeztetés után. Szekeres annak a munkacsoportnak a főkoordinátora, amelyet a Tisza-kormány hivatalba lépése előtt az azóta egészségügyi miniszterré választott Hegedűs kért fel egy átfogó javaslatcsomag kidolgozására. A tervezet célja az összeomlás szélén álló budapesti Nyírő Gyula Országos Pszichiátriai és Addiktológiai Intézet (OPAI), illetve a kínlódó budapesti, később a vidéki pszichiátriai központok működőképessé tétele.