Un jurnalist iranian care a fost înjunghiat la Londra la ordinul regimului de la Teheran a criticat poliția britanică pentru că nu a acționat în urma amenințărilor pe care le-a raportat în cei doi ani care au precedat atacul petrecut în plină zi, transmite Daily Mail.
Pouria Zeraati a fost înjunghiat de trei ori de persoane care acționau ca intermediari ai regimului iranian și a fost lăsat sângerând pe stradă, în fața casei sale din Wimbledon, sud-vestul Londrei, pe 29 martie 2024.
- articolul continuă mai jos -
Vineri, jurații de la Tribunalul Crown din Woolwich i-au găsit vinovați pe cetățenii români Nandito Badea, 21 de ani, și George Stana, 25 de ani, pentru vătămare corporală cu intenția de a provoca leziuni grave.
Zeraati, în vârstă de 38 de ani, a fost atacat în timp ce mergea spre mașina sa și a fost înjunghiat în mod repetat în picior de Badea, în timp ce Stana aștepta într-o mașină de fugă, un Mazda albastru.














