Tulburările de sănătate mintală sunt acum principala cauză de dizabilitate la nivel mondial, potrivit unui nou studiu major.

Cercetătorii au descoperit că aproape 1,2 miliarde de oameni trăiau cu o tulburare de sănătate mintală în 2023, aproape de două ori mai mulți decât în 1990.

„Aceste tendințe în creștere pot reflecta atât efectele persistente ale stresului asociat pandemiei, cât și factori structurali pe termen lung, precum sărăcia, nesiguranța, abuzul, violența și diminuarea conexiunilor sociale”, a declarat autorul principal Damian Santomauro, profesor asociat la Queensland Center for Mental Health Research din Australia.

Analiza globală a examinat date din 204 țări și a constatat că anxietatea și depresia au crescut puternic după pandemia de COVID-19.

Ratele tulburării depresive majore au crescut cu aproximativ 24% din 2019, în timp ce tulburările de anxietate au explodat cu peste 47%.