Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis, sâmbătă, la Iaşi, că România nu se poate schimba doar de la Bucureşti, ci prin implicarea oamenilor din toate localităţile ţării, transmite Agerpres. În discursul susţinut la „Gala Iaşului Liberal – Reunim Oameni, Reunim Valori”, acesta a vorbit auditoriului venit la Biblioteca Central Universitară despre importanţa oamenilor obişnuiţi în transformarea comunităţilor, menţionând în acest sens impactul implicării civice atât a simplilor cetăţeni, cât şi a profesorilor şi personalităţilor locale care fac „mai mult decât ţine de fişa postului”.

- articolul continuă mai jos -

„În afară de România Mare, România Naţională, pe care o ştiu, fiind primar, fiind preşedinte de Consiliu Judeţean, cred într-o Românie a comunităţilor. Indiferent cine este premierul României, indiferent ce guvern avem, România nu se poate schimba doar de la Bucureşti. România se schimbă din cele peste 3.200 comunităţi. Sigur, România nu o schimbă nici primarul din localitate, nici preşedintele Consiliului Judeţean. România o schimbă oamenii din comunitate. Omul care merge la lucru şi din greu îşi întreţine familia, omul care îşi mătură în fiecare zi trotuarul şi ţine curat în faţa casei lui, fundaţia unei companii care, prin sumele pe care le adună, face ceva în slujba comunităţii, medicul care, în afară de a trata exact ceea ce ţine de fişa postului, face mult mai mult, profesorul care face la fel, editura care pune numele unei comunităţi pe hartă, o personalitate, două care ies din rând şi fac mai mult”, a afirmat Ilie Bolojan.