Állítsd be a Telexet megbízható forrásnak!Magyar idő szerint szombat este zajlott le az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) draftja, ahol idén huszonnégy évvel azután, hogy a Dallas Stars 2002-ben elvitte Vas Jánost, ismét elhangzott egy magyar játékos neve is. A 18 éves Szongoth Domán játékjogát az ötödik körben, a 156. helyen foglalta le a Buffalo Sabres, így ő lett a negyedik magyar, aki elkelt az NHL játékosbörzéjén. Ha pedig egyszer be is mutatkozhat náluk az NHL-ben, akkor ő lesz az első magyar játékos, aki jégre lép az amerikai ligában. Szongoth vasárnap reggel már el is indult Buffalóba – írja az MTI.Szongoth az MTI-nek azt mondta, órák óta nézte a tévén a draftot otthon, és csak nem mondták be a nevét, úgyhogy azt hitte, a kanadai ügynöke azzal hívja, hogy majd jövőre összejöhet. Ehelyett azt mondta nekik, hogy kiválasztotta őt a Sabres, és ahogy beszélgettek, látta is a tévében, hogy kiírták a nevét. A fiatal magyar játékos azt mondta, végtelenül boldog, és vasárnap már utazik is Amerikába, ahol rögtön részt is vesz a csapat fejlesztő táborában. Domán jelenleg a finn KooKoo U20-as csapatában játszik, azt egyelőre nem tudni, hogy így jövőre hol fog majd.A 2025/26-os idényben Szongoth a junioroknál 44 mérkőzésen 28 pontot (10 gól, 18 assziszt) szerzett, saját korosztályában 3 alapszakasz- és 7 rájátszás-mérkőzésre szállt be, és összesen 12 pontot (6 gól, 6 assziszt) termelt. Az elmúlt két szezonban rendre szerepelt a magyar ifjúsági, junior és felnőtt nemzeti csapat vb-jén, a felnőtt magyar válogatottban már 34 meccse van, a britek ellen gólt ütött a világbajnokságon – abszolút igazolta tehát, amit tavaly írtunk róla, hogy már 16 évesen is ő lehet a hokiválogatott csodafegyvere.Majoross Gergely, a magyar válogatott szövetségi kapitánya is gratulált Szongoth sikeréhez, mint írta, „az ő munkamorálja, hozzáállása, kitartása reményt ad arra, hogy végre lesz olyan játékosunk, aki be is mutatkozhat az NHL-ben”. Szerinte most végig kell gondolni, mit tehetnek, hogy egy ilyen eredményre ne kelljen ilyen sokat várni, de szerinte az elmúlt években lezajlott változásoknak lesz eredménye, és nemhogy 24, de talán 5 évet sem kell majd várni a következő ledraftolt magyar játékosra.Szongoth mindössze a negyedik magyar játékos, akit kiválasztott valamelyik NHL-csapat, korábban 1999-ben Gröschl Tamás játékjogát az Edmonton Oilers, 2000-ben Szuper Levente játékjogát a Calgary Flames, 2002-ben Vas János játékjogát a Dallas Stars foglalta le. Végül egyikük sem lépett jégre a ligában, bár Szuper az előszezonban többször is védte a Flames kapuját, és a 2002/03-as szezonban kilencszer leülhetett a cserepadra is, de a bemutatkozása végül nem jött össze.