Kim Keon Hee, fosta Primă Doamnă a Coreei de Sud, a fost condamnată vineri la șapte ani de închisoare pentru luare de mită, după ce o instanță a găsit-o vinovată că a acceptat obiecte de lux, precum bijuterii și o geantă Dior, în schimbul unor favoruri politice, relatează Reuters.

Judecătorul care a prezidat procesul la Tribunalul Districtual Central din Seul a declarat că soția fostului președinte Yoon Suk Yeol – care a fost înlăturat din funcție anul trecut după o încercare nereușită de a impune legea marțială în țară – a primit mită atât înainte, cât și în timpul mandatului prezidențial al acestuia.

Judecătorul a afirmat că aceasta și-a folosit poziția de Primă Doamnă pentru a facilita obținerea unor funcții și avantaje în afaceri.

„Și-a exercitat influența pentru a ajuta anumite persoane să obțină funcții importante în cadrul guvernului sau în Parlament”, a spus judecătorul. „A acceptat fără nicio ezitare aceste foloase necuvenite, pe care oamenii obișnuiți cu greu le-ar întâlni vreodată de-a lungul vieții”, a subliniat el.

Bunurile primite drept mită de fosta Primă Doamnă a Coreei de Sud