Gajdos László: A kormány lelkiismerete akarok lenni

Tizenhat év után újra önálló tárcát kapott a környezet- és természetvédelem. Gajdos László élő környezetért felelős miniszter hatékony állatvédelmet ígér, a víz megtartását, „erdőbányászat” helyett ökológiai erdőgazdálkodást és igazságos, de kemény szabályokat a szennyezőkkel szemben. Kiterjedt természet- és környezetvédelmi hatóság létrehozását tervezi, Velencei-tó–törvényt, és ha rajta múlna, minden beton eltűnne a vízpartokról. Érzékeny, de határozott ember, akinek szeme elhomályosul, ha kedvenc oroszlánja haláláról beszél, majd kemény hangon folytatja, amikor a környezetszennyezés, az élővilág megóvása vagy állatkínzás kerül szóba. Interjú.

Közismert önről, hogy gyakorlatilag a semmiből alapította, majd idén májusig 30 évig vezette a Nyíregyházi Állatparkot, amely számos nemzetközi szakmai elismerést érdemelt ki. Hogyan következett ebből a miniszteri szék?

Az igazság az, hogy eszem ágában sem volt politizálni, sem bekerülni a kormányba. Akik mellettem voltak, pontosan tudják, milyen nehezen győztek meg erről egy évvel nyugdíj előtt, amikor már arra készültem, hogy unokázom és építem a madárházamat.

Most mégis itt ülünk a Városligetben az Élő Környezetért Felelős Minisztérium előtt, és ön a miniszter.