În doar două zile, România a anunțat patru măsuri importante pentru securizarea teritoriului său, penetrat frecvent de drone provenite, accidental sau nu, din conflictul ruso-ucrainean de la graniță. Situația i-a determinat pe unii aniști militari să se întrebe dacă nu cumva țara este un punct vulnerabil al NATO pe flancul estic, după cum au notat experții de la prestigiosul think tank american Jamestown. Un general român cu care am vorbit recent a confirmat că lipsa unei reacții pentru neutralizarea măcar a unuia dintre aceste vehicule fără pilot poate afecta imaginea Alianței și forța de descurajare a acesteia în regiune.
- articolul continuă mai jos -
„După incidentul cu drone de la Galați, România ar trebui să intercepteze următoarele drone rusești care îi încalcă spațiul aerian, pentru a restabili și a reafirma capacitatea de descurajare convențională pe flancul estic”, notează analiștii Jamestown.
Totuși, după ani în care a acționat precum protagoniștii pildei drobului de sare, țara a început să facă pași decisivi pentru a se asigura că poate încerca să combată aceste amenințări, în loc să se roage doar să nu îi cadă dronele cuiva literar în cap.
Concret, în doar două zile, Guvernul a anunțat patru măsuri venite târziu, foarte târziu, în urma a peste 30 de incursiuni de drone rusești și la peste patru ani de la izbucnirea războiului la scară largă de la granița sa, dar totuși binevenite. Precizez că anunțarea în rafală a acestor măsuri nu înseamnă însă că ele au fost gândite și adoptate rapid.








