Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a anunţat joi că a fost semnat contractul privind achiziţia primelor sisteme antiaeriene SHORAD – VSHORAD, destinate protecţiei împotriva ameninţărilor aeriene, în valoare de peste 2 miliarde de euro, transmite Agerpres.

„După ani în care programele de înzestrare ale Armatei Române au avansat prea lent, am pornit un program accelerat de modernizare şi dotare, care produce rezultate concrete, de la o zi la alta. Contracte aşteptate de ani de zile intră acum în implementare, iar capacităţile de care militarii români au nevoie în teren încep să devină realitate. Un sistem SHORAD – VSHORAD este un ‘scut’ de apărare antiaeriană de proximitate care detectează şi distruge ameninţări aeriene înainte ca acestea să ajungă la ţinta protejată. Practic, acest sistem este ultimul strat de protecţie care opreşte o ameninţare aeriană înainte ca aceasta să producă pagube. Este necesar, pentru că astăzi ameninţările nu mai vin doar de la avioane sau elicoptere, ci şi de la drone, muniţii, rachete de mici dimensiuni sau aeronave care zboară la joasă altitudine – ţinte greu de interceptat de sistemele mari, care sunt gândite pentru distanţe mai mari”, a scris Radu Miruţă pe pagina sa de Facebook.