Prezident Petr Pavel vyhrál souboj s vládou a poletí na summit NATO do Ankary. Hlavním poraženým je ministr zahraničí Petr Macinka, dalším pak premiér Andrej Babiš. Ten by ale z celé situace mohl aspoň částečně vybruslit.Dnešní dění vybrala a okomentovala Markéta Boubínová.
Prezident v souboji s Motoristy vede 2:0
Předseda Ústavního soudu Josef Baxa a soudce Pavel Šámal odpoledne předstoupili před média a vhodili do společnosti pomyslný „šrapnel“. Popsali totiž nečekané rozhodnutí pléna ústavních soudců, podle kterého vláda musí „bezodkladně notifikovat NATO a organizátory summitu v Ankaře“ s tím, že součástí oficiální delegace je i prezident republiky. Podle soudců má kabinet povinnost zajistit účast Petru Pavlovi i jeho doprovodu.
Soud přitom ještě nevydal svůj nález ve věci samotné žaloby, příkaz je pouze součástí takzvaného předběžného opatření soudu. Což je ve věci kompetenční žaloby na takto vysoké úrovni nové a nevídané.
Pavel a jeho právníci přitom soudu pro takový výrok chytře připravili půdu.
















